Smacznego! O ile kogoś to obejdzie…

W związku z obchodami Święta Świętej Rodziny w piątek 30 grudnia wierni Kościoła katolickiego mogą jeść mięso i wędliny. Taką decyzję podjęli m.in. prymas Polski, arcybiskup wrocławski i arcybiskup metropolita warszawski.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, udzielił dla tej archidiecezji dyspensy od postu na najbliższy piątek. To oznacza, że wierni mogą tego dnia jeść mięso i wędliny. Powodem dyspensy jest przypadające w tym roku 30 grudnia święto Świętej Rodziny.
W wydanym dekrecie prymas Wojciech Polak wyjaśnia, że udzielił dyspensy wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na jej terenie, „biorąc pod uwagę rodzinny wymiar święta Świętej Rodziny, dobro duchowe wiernych, radosny charakter przeżywania oktawy Narodzenia Pańskiego oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Duszpasterzy”. Jednocześnie prymas Polski zachęcił do modlitwy za papieża Franciszka oraz praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Podobne decyzje o zwolnieniu w najbliższy piątek z nakazanego powstrzymania się od jedzenia mięsa podjęli także ordynariusze innych diecezji, w tym metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup ełcki Jerzy Mazur. W archidiecezji warszawskiej i w diecezji warszawsko-praskiej biskupi również obowiązuje dyspensa od zachowania wstrzemięźliwości w spożywaniu pokarmów mięsnych.