Drób, margaryna, cukier w górę. Żywność drożeje na potęgę

Ceny żywności rosną zarówno w porównaniu do cen z zeszłego roku jak i tych, które obowiązywały w grudniu 2021 r. Za drób płacić trzeba nawet o 50 proc. więcej, za margarynę o blisko 40 proc., a za cukier ponad jedną trzecią więcej. Eksperci wskazują, że przyczyną nie jest wyłącznie wojna w Ukrainie.
Ceny żywności są coraz wyższe, a wzrost w wielu przypadkach osiąga – w porównaniu z rokiem poprzednim – kilkadziesiąt procent. Jeśli ceny porównamy z tymi, które obowiązywały na końcu ubiegłego roku, skala podwyżek jest już niższa, ale nadal wyraźna.
Żywność drożeje. Drób nawet o 50 proc.
Sprawie przyjrzał się „Dziennik Gazeta Prawna”. I tak np. w kwietniu drób w ujęciu rocznym podrożał o 47 proc. W porównaniu z grudniem 2021 ceny wzrost cen wyniósł 33 proc. Margaryna jest droższa względem roku ubiegłego o 38 proc. W porównaniu z grudniem wzrost wynosi 14 proc. Trzeci na liście najszybciej drożejących produktów jest cukier. W ujęciu rocznym jest droższy o 35 proc. W porównaniu do cen obowiązujących w grudniu 2021 roku jego cena wzrosła o 12 proc.

Droższy jest też chleb (w ujęciu rocznym podrożał o 24 proc., w porównaniu z grudniem 2021 roku o 12 proc.), a także masło, mąka, ziemniaki.

Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje trzy przyczyny
Przyczyny wyższych cen nie są jednolite dla wszystkich produktów. Grzegorz Rykaczewski, analityk sektorowy Santander Bank Polska, w rozmowie z „DGP” wskazuje kilka czynników. – Na rynku drobiu były to straty produkcyjne związane z grypą ptaków, a na rynku wieprzowiny spadek opłacalności. Z kolei na rynku zbóż doszło do ograniczeń eksportowych – mówi.