Nieodpłatne poradnictwo prawne i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie działa na podstawie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Funkcjonuje ono w Powiecie Namysłowskim w dwóch Punktach. W pierwszym z nich zlokalizowanym w siedzibie Starostwa i w drugim, mieszczącym się w Urzędzie Gminy Pokój, udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.
W Punkcie w Pokoju oprócz nieodpłatnej pomocy prawnej dodatkowo skorzystać można z oferowanej tam, we Wtorki i Czwartki, nieodpłatnej pomocy obywatelskiej. Adwokaci i radcowie prawni świadczący pomoc prawną wyłaniani są, w Punkcie mieszczącym w Starostwie Powiatowym, przez z Okręgową Radę Adwokacką i Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych.
Z kolei prowadzenie Punktu w Pokoju powierzane jest wyłonionej w drodze corocznego konkursu organizacji pozarządowej, obecnie jest to Stowarzyszenie Porozumienie Namysłowskie, która umożliwia bezpośrednie świadczenie pomocy osobom legitymującym się wymaganymi uprawnieniami do świadczenia jej w formie prawnej lub obywatelskiej.
Zaznaczenia wymaga, iż pomoc, o jakiej mowa może mieć miejsce podczas osobistej wizyty w Punktach, ale również w formie porady telefonicznej. Niezależnie jednak od osobistej lub telefonicznej formy niezbędna jest uprzednia rejestracja pod numerem telefonu Starostwa: 77 4103 695, wew. 113 lub 116, w godzinach jego pracy.
Zarówno nieodpłatna pomoc prawna jak i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są spotykanymi w wielu krajach, w różnej formie, rodzajami wsparcia państwa dla obywateli. Intencją stojącą za utworzeniem takiego systemu, obejmującego sieć punktów w całej Polsce, jest zapewnienie obywatelom, niezależnie od jakichkolwiek ograniczeń, które ich dotkną np. związanych ze statusem majątkowym, wiekiem, stanem zdrowia czy też trudnościami łączącymi się z brakiem profesjonalnej wiedzy na temat zagadnień, z którymi się stykają, wsparcia w ich rozwiązaniu.
Nieodpłatna pomoc prawna
obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym,
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
3a) nieodpłatną mediację,
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zawiera w sobie z kolei działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie uwzględnia między innymi porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Zdzisław Czarnecki
doradca poradnictwa obywatelskiego