Rządowe info przy kasie

To nie żart. Sklepy i stacje benzynowe będą musiały informować, że rząd obniżył VAT na żywność i paliwa. Czytelna informacja ma być wyeksponowana przy kasie – czytamy w projekcie ustawy wprowadzającej Tarczę Antykryzysową 2.0.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowej tarczy antykryzysowej. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zostanie obniżony podatek VAT na paliwo. Nowością jest obniżenie z 5 do 0 proc. stawki na żywność.
– Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tej zmiany przekroczy 6-7 mld zł – stwierdził szef rządu. Zwrócił się też do sprzedawców, by uwzględnili zmianę stawki w cenach produktów. – Dbajmy o to, by rzeczywiście do tego doszło, pilnujmy cen – dodał.
Informacja o obniżonym podatku musi być wyeksponowana. Przy kasie
W projekcie ustawy znajduje się zapis, który nakazuje sprzedawcom eksponowanie informacji o tym, że podatek na żywność został zmniejszony. „Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc.” – czytamy w dokumencie.

Informacje będą musiały być eksponowane nie tylko w sklepach, ale i na stacjach benzynowych. W tym wypadku informacja musi zawierać komunikat, że „od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc.

Informacja o niższej stawce podatku musi być też prezentowana „przez każdorazowe dołączenie do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności”.