Pouczenia zamiast mandatów?

Ponoć na Opolszczyźnie protestują policjanci. Nie tylko w samym Opolu ale także w Brzegu, NAMYSŁOWIE, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich czy Prudniku
Z końcem sierpnia zaczęła działać grupa Wielki Protest Mundurowych 2021; jak twierdzą organizatorzy, przyłączyło się do niej już około 30 tys. mundurowych. Mają też swoje postulaty, które przedstawili związkowi zawodowemu. Nie chodzi tylko o kwestie wynagrodzeń, ale też poprawę systemu szkolenia policjantów czy zwiększenie nakładów na policję. Związek zawodowy tę inicjatywę skrytykował.

– Dlatego strajk będzie się rozwijał bez względu na to, co zrobi związek – mówi nam opolski policjant. – Także na Opolszczyźnie – dodaje. Protest nazwano już akcją „Pouczenie”. Chodzi o to, że zamiast mandatów policjanci udzielają pouczeń. Organizatorzy akcji przygotowali też mapę jednostek, które zgłosiły dołączenie do akcji.

W Opolu to komenda miejska, a także I i II komisariat. – W akcji biorą udział głównie służby patrolowe i drogówka – wyjaśnia policjant. Poprosiliśmy Komendę Miejską Policji w Opolu o informację, jak duża jest skala protestu w mieście. Sprawy jednak nie chciała komentować asp. Agnieszka Nierychła, oficer prasowy komendy, po informacje na temat protestu odsyłając nas do związku zawodowego.

W Opolu do protestu przyłączył się także Samodzielny Pododdział Prewencji, jak jednak słyszymy nieoficjalnie od policjantów, trudno w tej chwili będzie ocenić skalę protestu, ponieważ część opolskich sił została wysłana do pracy na granicę z Białorusią.

Ale według organizatorów akcji „Pouczenie” przyłączyło się do niej także wiele innych jednostek z województwa. To między innymi komendy powiatowe w Brzegu, Namysłowie, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich czy Prudniku, a także wiele komisariatów w mniejszych miejscowościach.
(źródło GW Opole)