Mieszkasz w Opolu? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na podpięcie światłowodu!

Internet światłowodowy kojarzy się przede wszystkim z niezwykłą prędkością i stabilnym połączeniem bez zakłóceń. Zanim jednak pozna się oferty dotyczące różnych szybkości, warto sprawdzić, czy da się z nich skorzystać pod wskazanym adresem. Jak to zrobić?
Światłowód w Opolu – gdzie można go podłączyć?
Klienci poszukujący pakietów internetowych chętnie pytają o światłowód. Nie zawsze jednak mogą z niego skorzystać. Dlaczego? Aby podpiąć się do tej ultraszybkiej sieci, do wybranego budynku muszą zostać doprowadzone specjalne przewody transmitujące impulsy świetlne.
Jeśli chodzi o dostępność światłowodu, Opole wypada w tej kwestii bardzo pozytywnie. Co jednak ważne, każdy może sprawdzić swój adres i dostępność do takiego internetu m.in. na stronie internetowej Play. Jeden z czołowych dostawców w Polsce stworzył oprogramowanie, które w kilka chwil pozwala zweryfikować swoje szanse na podłączenie do sieci.
W prostej wyszukiwarce należy wpisać tylko nazwę miejscowości i ulicy, a także numer budynku i ewentualnie mieszkania. Po kliknięciu przycisku „Sprawdź” system szybko poinformuje, czy istnieje opcja przyłączenia lokum do sieci światłowodowej. Jeśli tak, to oczom klienta od razu ukażą się propozycje ofert.
Po podjęciu decyzji co do pakietu i podpisaniu umowy z operatorem należy umówić się na instalację usługi pod konkretnym adresem. Światłowodu nie można podłączyć samodzielnie i muszą się tym zająć fachowcy. Zwykle na ich przyjazd czeka się kilka dni, ale są też sytuacje, gdy przyjeżdżają niemal natychmiast.
Aby móc korzystać z internetu, technicy podłączają specjalny router do przewodu doprowadzonego do budynku. Instalacja wszystkiego trwa maksymalnie kilka godzin, a po jej zakończeniu można od razu korzystać z szybkiej sieci. Fachowcy powinni też skontrolować także prędkość transmisji danych.
Światłowód w Opolu – plusy i minusy
Plusem internetu światłowodowego jest jego stabilność i odporność na zakłócenia, którym ulegają inne połączenia (np. mobilne). Niezależnie od tego, jaka panuje pogoda na zewnątrz, użytkownicy sieci mogą cieszyć się szybkim łączem bez żadnych niedogodności. Na spowolnienie nie wpływa także liczba domowników korzystających z usługi w danym momencie.
Wszystkie osoby lubiące grać w gry online ucieszą się z niskiego PING-u, który pozwoli im na komfortowe rozgrywki zarówno samodzielnie, jak i z innymi osobami. Pakiety z najlepszymi szybkościami pozwolą również na jednoczesne streamowanie widzom swoich rozgrywek bez utraty jakości obrazu czy zacinania.
Światłowód daje poczucie bezpieczeństwa i doskonale chroni przesyłane dane. Hakerom trudniej wykraść informacje z takiej sieci w porównaniu z innymi. Natomiast wysoka przepustowość internetu sprawia, że jednocześnie jest w stanie obsługiwać kilka wymagających aktywności. Można w tym samym czasie oglądać serial w najwyższej rozdzielczości i grać w grę online.
Na dodatek ogromną zaletę stanowi perspektywa dopasowania prędkości do swoich potrzeb. Nie trzeba zatem przepłacać za najbardziej zaawansowane pakiety. Zauważalny minus to brak dostępności nowoczesnych przewodów w niektórych lokalizacjach. Nie każdy ma więc szansę na skorzystanie z tej ultrastabilnej sieci.
Poza tym dla niektórych wadą może być również brak opcji korzystania z połączenia w innych miejscach. Takie osoby, jeśli mają potrzebę, powinny zdecydować się na internet mobilny, który zabiorą ze sobą na wakacje.
Różnorodne oferty – którą wybrać?
Podczas przeglądania ofert trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na prędkość internetu i ceny poszczególnych pakietów. Warto skorzystać z usługi operatora oferującego najlepszy stosunek szybkości do kosztów.
Na docenienie zasługuje też opcja podpisania umowy na czas nieokreślony czy dostępność dodatkowych funkcji w ramach abonamentu. Należą do nich np. kanały telewizji internetowej. W końcu powinno się także zapoznać z opiniami innych użytkowników na temat poszczególnych dostawców i sprawdzić terminy montażu.