Walec dojechał do NTO

Z pracą żegna się Krzysztof Zyzik z „Nowej Trybuny Opolskiej” Wcześniej odmówił publikacji w gazecie wywiadu z Danielem Obajtkiem, prezesem Orlenu, żeby „nie wprowadzać czytelników w błąd”.
Zyzik tłumaczył wtedy: – Tezy powtarzane przez prezesa Orlenu, że w mediach Polska Press Grupy „byli nadzorcy i ludzie, którzy musieli im służyć” i że od 2008 roku nie było podwyżek, nijak się mają do rzeczywistości w Opolu.

Wcześniej, bo 10 grudnia 2020 roku, tuż po ogłoszeniu kupna gazet lokalnych przez Orlen, Zyzik napisał tekst „Wolność słowa nie jest na sprzedaż”, który opublikował na pierwszej stronie NTO.

Pisał tam m.in.: „Kontrolowany przez władzę Orlen kupuje regionalne gazety i portale, w tym 'Nową Trybunę Opolską’ i portal nto.pl. To rodzi oczywiste zagrożenie dla wolności słowa. NTO zawsze była niezależna od polityków.
Czystek w wydawnictwie Polska Press ciąg dalszy. Posadę redaktora naczelnego „Nowej Trybuny Opolskiej” stracił we wtorek Krzysztof Zyzik. To już kolejny szef gazety lokalnej należącej do PP, który musiał pożegnać się ze stanowiskiem po przejęciu firmy przez rządowy Orlen.
To kolejna zmiana w regionalnych dziennikach od czasu, jak koncern Polska Press przejęła państwowa spółka PKN Orlen. Na miejsce odwoływanych dziennikarzy powołano pracowników TVP, „Gazety Polskiej” czy Telewizji Republika.