Następni, tym razem na 14. emeryturę

Uwaga na oszustów oferujących pomoc przy 14. emeryturze – ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oszuści proponują płatne usługi, podając się za pracowników zakładu. Sygnałem ostrzegawczym jest oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych.
Rzecznik prasowy zakładu Paweł Żebrowski powiedział, że jeżeli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to rozsądne jest powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS. Jak zaznaczył, pracownicy ZUS nie odwiedzają świadczeniobiorców w domach, dlatego seniorzy powinni być bardzo ostrożni. – Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników zakładu proponują szybkie załatwienie formalności – mówił rzecznik ZUS.

Paweł Żebrowski zaznaczył, że proponowane przez oszustów usługi mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. – Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi „na pracownika ZUS” mogą doprowadzić do wyłudzenia gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur – wskazał.