Włączasz telewizor, a tu tylko TVP?

Czarny ekran na ulubionych kanałach widzi coraz więcej Polaków, co jest związane ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej.
Polska zaplanowała na ten rok zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Stosowany od 2013 r. standard DVB-T zmienia się na DVB-T2/HEVC. Proces rozłożono na kilka miesięcy.

Pierwszy etap rozpoczął się 28 marca i dotyczył województw lubuskiego i dolnośląskiego. Kolejny ruszył 25 kwietnia. Wówczas nowy standard pojawił się w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Trzeci, który wystartował 23 maja, objął województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmieniają się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4 – wszystkie zostają przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. Co to oznacza w praktyce?

Rząd zapewnia, że to lepsza jakość dźwięku i obrazu, bo wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD.
Zostało tylko TVP
Zmiana wiąże się jednak z komplikacjami. Aby odbierać telewizję w nowym standardzie, odbiornik telewizyjny musi posiadać odpowiednie funkcje. To oznacza, że trzeba wymienić sprzęt lub kupić odpowiedni dekoder.
Jest jeszcze jedna opcja. Można oglądać tylko TVP.

Choć do nowego standardu miały przenieść się wszystkie kanały, to nie zrobiła tego TVP. Widzowie, którzy dysponują starszymi odbiornikami, utracili więc możliwość oglądania takich stacji jak TVN czy Polsat, za to mogą nadal oglądać Telewizję Polską. Dla stacji komercyjnych oznacza to spore straty. Szacuje się, że w Polsce z telewizji naziemnej korzysta około 2 mln osób.

Przyczyna? Wojna w Ukrainie
Dlaczego w starym standardzie zostało tylko TVP? Wnioskował o to minister spraw wewnętrznych i administracji, który zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o opóźnienie przejścia MUX-3, w którego skład wchodzą m.in. TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV.

Tłumaczył to… wojną w Ukrainie i powiązaniem tego multipleksu z Regionalnym Systemem Ostrzegania. MUX-3 w starym standardzie ma zostać do końca 2023 r.