Nowy projekt społeczny Stowarzyszenia Prudenter Agas

„Potrzeba wioski by wychować dziecko” mówi przysłowie. Dzieci potrzebują, by ktoś dmuchał w ich skrzydła, dał przestrzeń do rozwoju, zainspirował i towarzyszył im w zmianie. Taka rolę grają w naszym środowisku członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Edukacyjnych PRUDENTER AGAS.

JUNIOR ACADEMY to projekt, który został wyłoniony w drodze konkursu ofert w pierwszym konkursie organizowanym w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny jest jednym z 15 aktualnie realizowanych w krajach UE programów, które, wspierając rozwój społeczeństwa obywatelskiego, odwołują się do wspólnych wartości: poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

Celem Junior Academy jest aktywizacja młodzieży oraz pobudzenie procesów partycypacji obywatelskiej w naszym mieście. Projekt skierowany jest do młodych osób, które mają poczucie, że mieszkanie i nauka w małym mieście wiąże się z wieloma trudnościami, które muszą pokonać na drodze swojego rozwoju i którzy pragną je przezwyciężyć, by zwiększyć swoje szanse zarówno na polu edukacyjnym, jak i na rynku pracy w przyszłości.

Do programu zaproszono 20 uczniów z klas 7 i 8 klas szkół podstawowych, którzy widzą u siebie potrzebę rozwoju kompetencji miękkich oraz wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności we współpracy dla dobra wspólnego, jakim będzie aktywizacja, partycypacja obywatelska i społeczna i w rezultacie polepszenie warunków funkcjonowania młodzieży w Namysłowie.

Junior Academy miała swoją inaugurację w czasie wyjazdowego szkolenia weekendowego w dniach 25-27 marca. Młodzież wraz z opiekunami spędziła bardzo intensywny czas we Włoszczowie pod Kielcami. Piękna pogoda sprzyjała wycieczkom do Zamku Olsztyn oraz Europejskiego Centrum Budo – Dojo Stara Wieś, położonego w malowniczej scenerii Przedborskiego Parku Krajobrazowego ośrodka zaprojektowanego zgodnie z kanonem architektury japońskiej. Jednak głównym celem wyjazdu była szeroko zakrojona integracja młodzieży oraz budowanie zespołu projektowego, który już niedługo rozpocznie szereg szkoleń m.in. z wystąpień publicznych, debat oxfordzkich, wiedzy obywatelskiej i prawa. Profesjonalne warsztaty integracyjne poprowadziła trenerka biznesu Joanna Chmura, która zadbała o wspaniałą, akceptującą atmosferę, dała młodzieży dużo przestrzeni by uwolnić jej kreatywność i potencjał.

Kolejną odsłoną wyjazdu była wizyta w Kinie „Muza” i projekcja filmu „ Za duży na bajki”, poprzedzona słowem wprowadzenia przez filmoznawczynię i edukatorkę filmową Annę Równy, która wraz z Jarosławem Skulskim, przeprowadziła z młodzieżą warsztaty filmowe dotyczące problematyki filmu. Warsztaty trwały do późnych godzin wieczornych, jednak młodzież była bardzo zaangażowana i aktywnie uczestniczyła we zajęciach.

Po bardzo intensywnym weekendzie młodzież z Junior Academy wróciła do Namysłowa pełna zapału do nauki, nowych wyzwań i aktywność, które przygotowało dla niej Stowarzyszenie. Jak deklaruje prezes Stowarzyszenia Przemysław Paradowski: „Można być pewnym, że o tej zdolnej i ambitnej młodzieży Namysłów usłyszy jeszcze nie raz”.

Działalność Junior Academy można śledzić na stronie https://prudenteragas.pl/junior-academy/ oraz Facebooku @JubiorAcademyNamyslow. Udział młodzieży w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny