Słono przed Świętami

Ceny masła o ponad jedną trzecią wyższe niż przed rokiem, za mąkę trzeba zapłacić o 11 proc. więcej, a za jajka o 10 proc. To wszystko blednie, jeśli spojrzymy, jak bardzo podrożał olej. W tym miesiącu sprawdziliśmy też ceny innych wykorzystywanych do świątecznych potraw produktów. Oto raport z paragonów przygotowany przez gazeta.pl.
W niektórych przypadkach widać efekt przedświątecznych promocji, ale i tak wciąż jest znacznie drożej niż przed rokiem. Przed świętami wielkanocnymi ceny w mniejszych sklepach (małoformatowych, do 300 m2 powierzchni) rosły – często w tempie dwucyfrowym, czasem nawet wysoko dwucyfrowym – w porównaniu z marcem 2021. Widać to w naszym raporcie z paragonów – zestawieniu przygotowanym przez agencję badawczą CMR oraz portale Gazeta.pl i Handelextra.pl. Jak kształtowały się ceny?
Wielkanocne podwyżki. Niektóre produkty zdrożały drastycznie
Wielkanocna kulinarna podstawa – jaja – w marcu były droższe o 10,3 proc. rok do roku. Duża podwyżka? Bynajmniej. Inne kluczowe do przygotowania na przykład świąteczne produkty – jak mąka, masło, cukier i olej – podrożały jeszcze mocniej. Ich ceny wzrosły i odpowiednio o 11,4 proc., 34,4 proc., 43,1 proc. i 51,6 proc. Ostatni na liście olej zdrożał najmocniej z całego naszego koszyka. Rok temu w marcu litr oleju rzepakowego wiodącej marki kosztował w badanym przez nas rodzaju sklepów średnio 7,06 zł, teraz to już 10,70 zł. Składający się w istotnej części z oleju majonez (słoiczek 400 gramów) zdrożał średnio o 13 proc. rok do roku.
Ceny masła rosły razem z innymi produktami mlecznymi. Samo mleko (świeże) o 14,6 proc., śmietana o 18,9 proc., ser żółty o 22,7 proc., a twaróg o 17,4 proc. Jak zauważa Elżbieta Szarejko z CMR, cukierniczy zamiennik masła – margaryna do pieczenia – rok temu tuż przed Wielkanocą kosztowała około 2 zł za kostkę o wadze 250 gram, teraz to około 30-40 proc. więcej niż przed rokiem.


Wędliny ogólnie od pewnego już czasu tanieją, ale CMR sprawdził dla nas ceny białej kiełbasy. To wprawdzie produkt, który nie jest powszechnie dostępny w małych sklepach, ale przed Wielkanocą pojawia się go nieco więcej. Paczka o wadze 600 gram najpopularniejszej marki rok temu kosztowała 10-11 zł, w tym to około 12 zł, czyli o 12 proc. więcej. Ceny kiełbas innej często wybieranej marki także wzrosły o kilkanaście procent.
Więcej – TUTAJ