Uważaj na telewizor

Zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej nadchodzi wielkimi krokami. Niektórym znienacka może zniknąć obraz w telewizorze. Oznacza to konieczność zakupu nowego dekodera, a nawet telewizora. Rząd obiecuje dopłatę do tych urządzeń. Wnioski już można składać.
Świadczenie w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych ma związek ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która będzie przebiegała etapami, a pierwszy etap rozpocznie się już w marcu.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z „Faktem”, że bon na dekoder będzie przyznawany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Co więcej, wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora można składać już od 21 marca.
Świadczenie to nie gotówka. Osoby zainteresowane otrzymają kod, który będzie można wykorzystać na zakup urządzenia w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych, które przystąpią do programu. Bony nie będą mogły być wymieniane na pieniądze.

Etap 1. – od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
Etap 2. – od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

Warto przypomnieć, że problem nie dotyczy abonentów telewizji kablowych czy satelitarnych. Przed zmianą systemu nadawania są zabezpieczone dekoderami ich dostawców