Po sąsiedzku sprawdzają – zatem uwaga

Policjanci z dolnośląskiej drogówki prowadzą dziś wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Gdyby komuś się przedłużyły nocne Polaków rozmowy.

Przypominając o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Kolejna z nich przeprowadzana jest właśnie dzisiaj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci ze sprzętem pomiarowym na ulice miast i powiatów wyjechali już przed godziną 6:00 rano, a akcja ta potrwa do godziny 9:00. Patrole zobaczymy na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

Pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem i własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia.

Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.

Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze może być powodem choroby i kierowcy potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.