Zaszczepieni będą mieć lepiej

W czwartej fali epidemii w pierwszej kolejności mogą zostać zaostrzone limity w miejscach publicznych – zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że obostrzenia będą wprowadzane dla wszystkich na danym obszarze. – Ale osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno wykluczane.

Niedługo 1 września, dzieci pójdą do szkoły, będzie większa mobilność na ulicach, powroty z wakacji, To wszystko rodzi ryzyko większej transmisji koronawirusa.
Gdzie wrócą limity? W skupiskach ludzkich, kinach, kawiarniach. Ministerstwo zdrowia chce wprowadzic obostrzenia dla wszystkich na danym obszarze”. – Ale, co logiczne, osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno wyjmowane – zapewnił rzecznik ministra.

Dodał, że osoby zaszczepione muszą być w pewnych aspektach inaczej traktowane niż ci, którzy jeszcze nie przyjęli preparatu przeciw COVID-19. – Zresztą one są już tak traktowane. W hotelach obowiązuje nas limit 75 proc. obłożenia danego obiektu, a wszystkie osoby, które chcą przenocować w hotelu ponad ten limit, muszą wykazać się szczepieniem – przypomniał.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że na początku września możemy mieć około 300 przypadków dziennie, a w okolicach połowy września należy spodziewać się przyśpieszenia. Dodał, że jest to związane z końcem urlopów oraz z powrotem uczniów do tradycyjnego nauczania w szkołach.

Niedzielski dodał, że najważniejszym elementem ochrony społeczeństwa przed wirusem pozostają szczepienia, które pomagają ograniczyć transmisję, a jednocześnie chronią przed najgorszymi konsekwencjami zakażenia.

Zaapelował również, aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu społecznego, dezynfekowania rąk orz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach.