Paliwo jest niezbędnym elementem codziennego życia każdego z nas. Jego zmieniające się ceny, związane z sytuacją geopolityczną i gospodarczą, sprawiają, że wiele osób zastanawia się czy olej napędowy ma datę ważności i ile czasu benzyna może stać w zbiorniku zanim straci swoje właściwości. W poniższym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom bliżej i podpowiemy, jak długo można przechowywać paliwa.

Czym jest termin przydatności benzyny i oleju napędowego?
Sposób przechowywania paliw określają ścisłe przepisy, których należy przestrzegać m.in. ze względu na bezpieczeństwo. Wykorzystując paliwa, zarówno hurtowo, jak i detalicznie, oprócz właściwego przechowywania powinniśmy jednak mieć na uwadze również termin ich przydatności.
Termin przydatności paliw oznacza okres, w którym benzyna lub olej napędowy zachowują swoje oryginalne właściwości, gwarantujące bezpieczne i efektywne użytkowanie pojazdów i maszyn. Podobnie jak w przypadku większości produktów, paliwa posiadają ustalony termin ważności, po przekroczeniu którego mogą ulec degradacji jakościowej. Przeterminowane paliwo może być przyczyną różnorodnych kłopotów m.in. z uruchomieniem silnika, zmniejszeniem jego wydajności, lub uszkodzeniem komponentów układu paliwowego.
Przyjmuje się, że paliwa zachowują wszystkie swoje właściwości przez około pół roku od zatankowania, ale pierwsze oznaki utleniania mogą pojawić się już po 3 miesiącach od zapełnienia zbiornika lub baku.
Co wpływa na termin przydatności paliw?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na termin przydatności zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Okres ten jest stosunkowo krótki, a wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy jak długo można przechowywać paliwo. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych czynników wpływających na termin przydatności benzyny i diesla:

• Skład chemiczny: Benzyna i olej napędowy zawierają różne składniki chemiczne, które mogą reagować ze sobą lub ulegać degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych. Stabilność chemiczna paliwa jest zatem kluczowa dla jego trwałości.
• Warunki przechowywania: Paliwo powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby zapobiec utracie jego jakości. Optymalna temperatura przechowywania benzyny i oleju napędowego wynosi zazwyczaj od 5°C do 25°C. Zbyt niska lub za wysoka temperatura, wilgoć, ekspozycja na światło słoneczne czy dostęp powietrza, mogą przyspieszać procesy degradacji.
• Dodatki i stabilizatory: Niektóre paliwa mogą być wzbogacane w dodatki lub stabilizatory, które mają za zadanie poprawić ich trwałość. Obecność takich substancji może jednak wpływać na skrócenie terminu przydatności paliw.
• Czystość: Benzyna zawierająca zanieczyszczenia, takie jak woda, kurz czy inne substancje obce, traci swoje właściwości szybciej. Dlatego ważne jest, aby paliwo było zakupione u zaufanego dostawcy i przechowywane w czystych pojemnikach.
Jak przedłużyć termin ważności paliwa?
Ważne jest, aby pamiętać, że paliwo ma ograniczony okres trwałości i nie powinno być używane po upływie tego czasu. Przeterminowany olej napędowy czy benzyna mogą powodować poważne awarie. Jednak jeśli chodzi o przechowywanie paliwa, istnieją pewne środki ostrożności, które mogą pomóc w jego utrzymaniu w jak najlepszym stanie przez dłuższy czas:
1. Istotnym punktem jest przechowywanie paliw w szczelnych, specjalnych zbiornikach, przeznaczonych do przechowywania benzyny i oleju napędowego. Przed ich wypełnieniem należy upewnić się, że są one czyste i regularnie serwisowane. Pokrywy powinny być sprawne i nieuszkodzone, aby minimalizować kontakt z powietrzem i zmniejszyć ryzyko utleniania się paliwa.

Należy pamiętać, że pojemniki typu mauser, ze względu na swoje parametry, nie są odpowiednie do przechowywania paliwa.

2. Paliwo powinno się przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, ponieważ zbyt wysokie lub za niskie temperatury i wilgoć mogą przyspieszyć proces jego degradacji. Warto więc wybrać miejsce przechowywania, które jest zacienione i niepodatne na zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym zgodne z przepisami.

3. Aby przedłużyć trwałość paliwa można dodać do nich stabilizator. Dodawany zgodnie z instrukcjami producenta może pomóc w zapobieganiu utraty właściwości paliwa przez dłuższy czas.

4. Paliwo przechowywane dłuższy czas powinno być regularnie poddawane kontroli. Jakiekolwiek nieprawidłowości w jego kolorze lub zapachu, takie jak zmętnienie czy rozwarstwienie, oznacza, że paliwa straciło już swoje właściwości i nie nadaje się do użycia.
Warto pamiętać, że wspomniane środki pomagają w minimalizowaniu degradacji paliwa, ale nie przedłużą jego ważności na czas nieokreślony. W przypadku wątpliwości co do stanu paliwa, zaleca się konsultacje ze specjalistami, którzy mogą udzielić bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących przechowywania i wykorzystywania paliwa.
Sprawdź ofertę Petromex
Termin przydatności paliw, jest istotnym czynnikiem w zapewnieniu bezpiecznego i wydajnego użytkowania pojazdów i maszyn. Skład chemiczny, warunki przechowywania oraz dodatki i stabilizatory są kluczowymi czynnikami wpływającymi na trwałość benzyny i oleju opałowego.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat terminu przydatności paliw i zbiorników do ich bezpiecznego przechowywania skontaktuj się z nami. Specjaliści Petromex chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.