Znakomita impreza w okolicy

Festiwal Trzech Kultur to wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, organicznie związane z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii.

Inspiracją Festiwalu była historia kępnianina – Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta dwuletnią żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess, nazwaną później Antośką. Od tamtej chwili w roku 2017 minęło 75 lat: dziś pani Pardess jest cenioną izraelską artystką, która odwiedziła Kępno i wzięła udział w wielu specjalnych wydarzeniach.
W tym roku w programie są m.in.
Anna Maria Jopek & KROKE (4 września na Rynku w Kępnie)
Magia fuzji Anny Marii Jopek i KROKE polega na spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Autorska muzyka artystów przywołuje wpływy wielu kultur, głosy przeszłości – odwołując się do tradycyjnej muzyki oraz przyszłości – posługując się nowatorskimi środkami w kształtowaniu formy i kolorystyki.
Styl balansujący na granicy etno, jazzu, muzyki klasycznej, klezmerskiej a nawet elektronicznej, jest trudny do jednoznacznej oceny stylistycznej. Obcując z nim muzyką słuchacz zanurza się w nieznaną szeroką przestrzeń mieniącą się tysiącem barw. Sami muzycy lubią myśleć o sobie jako improwizatorach – podróżnikach w czasie i przestrzeni. Projekt spotyka dwa niezwykłe głosy naszych czasów- – męski i żeński, co dodatkowo dopełnia uniwersalności muzycznego przesłania tej sztuki.

W bogatym programie Festiwalu znalazły się m.in. warsztaty tańca, wernisaż wystawy związanej z Alojzym Plewą i międzynarodowa konferencja naukowa na temat historycznych uwarunkowań zmian kulturowych. Największym wydarzeniem artystycznym Festiwalu był koncert na kępińskim rynku (27 sierpnia), w którym wystąpiły połączone chóry z Izraela, Niemiec i Polski. Ponad 100 artystów zaśpiewało przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Issaka Taviora, wybitnego izraelskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Szymona Makowskiego (4 września, godz. 17.00, Rynek w Kępnie)

Dzięki Festiwalowi Trzech Kultur Kępno – miasto, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie – celebruje swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny