Zielone dla zaszczepionych

Niewykluczone, że w połowie czerwca będzie gotowy, a po 21 czerwca uruchomiony system związany z tzw. zielonym cyfrowym paszportem umożliwiającym podróżowanie po krajach UE, do którego przystąpi także Polska – powiedział w piątek PAP wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy.
– Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu – wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej.
– Dzisiejsze spotkanie min. ds. turystyki UE poświęcone było dyskusjom nad strategią rozwoju turystyki na lata 2030-2050 w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym – powiedział. Dodał, że pojawiły się ważne wątki związane z bieżącymi problemami, przed którymi stoi turystyka w UE. – Chodzi o tzw. cyfrowy, zielony certyfikat – dokument ułatwiający podróżowanie: fakt zaszczepienia przeciw COVID, przebycia choroby, a także posiadania aktualnego testu – wskazał.