Jeszcze w maju

Nieoficjalnie: Podano datę otwarcia hoteli i ogródków restauracyjnych.
4 maja ma być początkiem znoszenia obostrzeń w Polsce – wynika z ustaleń portalu Business Insider. Plan rządu miał zdradzić w poniedziałkowej rozmowie z przedsiębiorcami Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju. Z doniesień wynika, że w maju w rygorze sanitarnym otwarte zostaną m.in. hotele i ogródki restauracyjne.
Jak wynika z ustaleń portalu, restrykcje mają zniknąć od razu po długim weekendzie – 4 maja. Ich likwidacja nie będzie całkowita, ale Polacy będą mogli znów rezerwować miejsca w hotelach, a nawet wybrać się do restauracji. Tym niemniej, jak twierdzi Business Insider, „padła deklaracja konkretnej daty”.

Co jeszcze wynika z nieoficjalnych ustaleń? W przypadku obiektów noclegowych w maju powrócić ma zasada 50 proc. zajętych miejsc. Lokale gastronomiczne mają natomiast przyjmować klientów w ogródkach – na zewnątrz. Rozmrożenie ma też dotyczyć obiektów handlowych – dziś sklepy meblowe i budowlane w niektórych województwach są nieczynne.

Szef KPRM: Spotkanie w środę
Jakie są szanse, że nieoficjalne doniesienia się potwierdzą? Wiceszefowa rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk zdradziła w rozmowie z „Super Expressem”, że harmonogram luzowania obostrzeń na maj zostanie zaprezentowany „w tym tygodniu”. – Mamy też uzgodnione protokoły bezpieczeństwa dla poszczególnych branż, gdyby okazało się, że w najbliższym czasie zostały ogłoszone kolejne etapy luzowania gospodarki – zapewniła Semeniuk – zapewniała przedstawicielka rządu.